Tre Kronors Hockeyskola
är namnet på Svenska Ishockeyförbundets verksamhet för de minsta. Den går ut på att under lekfulla former få fram känslan för spelet. Tanken med Tre Kronors Hockeyskola är att skapa känslan av glädje, lek, och spontanitet i blandade åldrar.
IK Sätra bedriver Tre Kronors Hockeyskola för tjejer och killar födda 2014 eller yngre. Vi tränar i två olika åldersgrupper, nybörjargrupp och fortsättningsgrupp.
* I nybörjargruppen börjar vi med hjälp av lek att lära oss åka skridskor och därefter fortsätta utvecklas med ishockeyövningar. Här får gärna föräldrar delta på isen.
* I fortsättningsgruppen åker barnet självständigt och vi fortsätter att utveckla skridskoåkningen i kombination med enklare ishockeyövningar och förstås matchspel.
Vår målsättning är att alla barn, tränare och föräldrar ska ha roligt och utvecklas tillsammans. Till oss är alla välkomna oavsett bakgrund eller skridskokunskap, där Glädje och Kamratskap är det viktigaste för oss.
Säsongsstart
Mitten av September
Plats:
Monitor ERP Arena B-hall
Målgrupp:
Flickor och pojkar födda 2016 och yngre men även äldre nybörjare är förstås välkomna
Anmälan görs på https://trekronorshockeyskola.se/
Det är gratis att prova på och ni bestämmer er därefter om ni vill fortsätta med ishockey. Avgiften är 250 kr och gäller hela säsongen (september - mars).
Utrustning:
Skridskor, hjälm med galler och vantar är obligatoriskt för att vara med på isen.
Vill ditt barn prova "riktig" hockeyutrustning finns det att låna och testa innan ni köper.
Armbågsskydd, benskydd och klubba är inte obligatoriskt, men kan vara bra att ha.